Jdi na obsah Jdi na menu
 

Co nás léto naučilo?

     Mě osobně dvě věci: Ta první je, že mám jít za lidmi a sdílet s nimi jejich příběhy. Nesedět jen v kostele, nevěnovat se jen vnitro-církevním tématům či křesťanským vztahům. Během léta jsem vždy po hodince tenisu mohl mít mnoho velice osobních rozhovorů, které velmi často měly duchovní povahu. Poznal jsem tři nové lidi, se kterými mohu naprosto přirozeně spoluprožívat kdo jsem a co je mojí životní cestou. Jak často v této souvislosti slyším ono Markovské od Pána Ježíše: „Jděte do celého světa a kažte evangelium všemu stvoření“ (Mk 16:15), a přitom víme, že slůvko „kázat“ v době evangelisty Marka neznamenalo jen mluvit, ale především být. Kdy ale také výraz „celé stvoření“ nejsou jen lidé, ale jednoduše vše, co nás obklopuje včetně celé přírody a celé společnosti. Tak všude tam máme být dobrými pastýři a ochránci Božího stvoření.

     A ta druhá věc, která mě připravila na celý nový školní rok? Bůh zůstává tajemstvím. Hodně nám o sobě již prozradil – nejvíce samozřejmě skrze našeho Spasitele Ježíše a jeho věrné apoštoly - a jistě také ještě odhalí, ale přesto přese všechno není plně odhalen nikomu z nás ve své plnosti slávy. A to je pro nás výzva i varování. Výzva ptát se po Jeho vůli na každý náš den, a varování nemyslet si, že víme všechno jenom proto, že víme o Něm dost. V tomto smyslu jsem v církvi vděčný za všechny introverty, kteří mi svým obrazem lidství Hospodina s tajemstvím pravidelně připomínají, stejně jako pro změnu extroverti, že je Bůh stále iniciativní a jednající. I v naší farnosti samozřejmě na Bolevecké návsi a v Horšovském Týně.

     Co ovšem naučil Hospodin v létě Vás? Čím Vás vybavil na pokračující cestu víry, naděje a lásky? A zůstaneme mu v tom všichni, kdo Ho máme rádi věrní, případně budeme tyto jeho impulsy dále promýšlet a rozvíjet?? To nám všem v novém školním roce 2016-17 ze srdce přeji. Bůh zůstává laskavý a dobrý, svatý a spravedlivý. Chvála Jemu za to!

(úvodní slovo do sborového měsíčníku Polnice - září 2016)